اینترنت اشیاء: یک آغازگر!

ARPANET و اینترنت اشیاء؛ دو مورد از پدیده های بسیار مهمی که در دنیای IT شکل گرفته اند.
هر چند، مورد دوم به جای این که یک پدیدۀ واحد باشد، یک روند درحال تکامل بود. اولین پیاده سازی مفهوم اینترنت اشیاء، زمانی رخداد که چند دانشجو از دانشگاه Carnegie Mellon روشی برای کنترل کردن تعداد قوطی های نوشابۀ باقی مانده در دستگاه فروش ابداع کردند. این کار با اجازه دادن به آن دستگاه برای ارتباط با شبکه خارجی انجام شد. آنها این کار را با اضافه کردن یک حسگر نوری به دستگاه انجام دادن، بطوری هر قوطی هنگام خروج از دستگاه شمارش می شد و بنابراین تعداد قوطی های باقی مانده به دست می آمد.

این روزها دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیاء قادر به مانیتورینگ ضربان قلب شما و حتی کنترل آن در صورت بروز عارضه جانبی هستند. علاوه بر این، برخی از دستگاه های اینترنت اشیاء به عنوان منبع شهود در روند قضایی و دادگاه ها استفاده میشوند، به طور مثال در اواخر سال 2015 داده های FitBit یک زن در دادگاه مورد استفاه قرار گرفت. استفاده از داده های دستگاه ضربان ساز قلب و داده های دستگاه ضبط Amazon Echo در دادگاه ها، از دیگر مثال ها هستند. حداقل، سفر اینترنت اشیاء از داخل اتاق خواب دانشگاه به داخل بدن انسان بسیار جالب توجه است.

راست: Amazon Echo چپ: یک ساعت Fitbit

کوین استون، وقتی اولین بار اصطلاح اینترنت اشیا را به کار برد، احتمالاً تصور نمی کرد که این دستگاه ها خیلی زود از شمار کل جمعیت بشر سبقت بگیرند. استون این اصطلاح را با اشاره به فناوری شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) ذکر کرد، که برای اتصال دستگاهها به یکدیگر استفاده می شد. تعریف اینترنت اشیاء زمانی تغییر کرد که سازمانهای مختلف معنای خاص خود را به این اصطلاح دادند.
کوالکام و سیسکو اصطلاحی به نام اینترنت همه چیز (IoE) ارائه دادند، که برخی معتقد بودند یک راهبرد بازاریابی بود. این اصطلاح از نظر آنها به معنای گسترش مفهوم اینترنت اشیا از محدود شدن به ارتباط ماشین با ماشین، به مفهوم ماشینهایی است که هم با ماشین های دیگر و هم با جهان فیزیکی ارتباط دارند. اولین نگاه اجمالی به اینترنت اشیاء به مفهوم امروزی، در ژوئن سال 2000 انجام شد؛ هنگامی که اولین یخچال فریزر متصل به اینترنت به نام Internet Digital DIOS توسط ال جی به رونمایی شد. این یخچال فریزر شامل یک صفحه نمایش TFT-LCD با کیفیت بالا و شامل چند ویژگی دیگر از جمله نمایش دمای داخل یخچال، ارائه درجه خنکی اقلام ذخیره شده و استفاده از وب کم برای پیگیری اقلام ذخیره شده بود.

Internet Digital DIOS

دستگاه اولیه ای که احتمالاً بیشتر مورد توجه رسانه ها و مصرف کنندگان قرار گرفت، ترموستات هوشمند و قابل یادگیری Nest در اکتبر 2011 بود. این دستگاه قادر به یادگیری برنامه روزانه کاربر، برای تنظیم دماهای مختلف، در ساعات مختلف روز بود. وقتی گوگل شرکت تولید کننده Nest را به مبلغ 3.2 میلیارد دلار خریداری کرد، جهان متوجه انقلاب جدیدی به نام اینترنت اشیاء شد.

 

فقط یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *